Grzybica paznokci – Przyczyny, objawy i leczenie

images (1)

Grzybica paznokci to najczęstsza choroba paznokci, stanowiąca około 50 procent przypadków z którymi pacjenci zgłaszają się do dermatologów. Paznokcie u rąk i stóp są szczególnie narażone na bakterie, które opanowują uszkodzoną płytkę paznokcia. Więcej niż 10% osób na świecie zetknęło się z zakażeniem grzybicznym w swoim życiu.

Jak temu zaradzić?

 

Grzybica paznokci – co ją powoduje?

Mikroskopijne organizmy zwane grzybami powodują zakażenia grzybicze paznokci. Nie wymagają promieni słonecznych, aby przetrwać, więc mogą rozwijać się w zacienionych i wilgotnych obszarach. Stąd paznokcie u stóp są mocniej narażone na zapalenie. Najczęściej grupa grzybów zwana dermatofitami (takimi jak Candida) jest odpowiedzialna za infekcje grzybicze paznokci. Jednakże niektóre drożdżaki i pleśń również powodują tego typu zakażenia. Patogeny, które powodują infekcję grzybem paznokciowym, zwykle wchodzą do skóry przez szczeliny między skórą a paznokciem. Grzyby rosną, gdy paznokieć zapewnia odpowiednio ciepłe i wilgotne środowisko.

 

Grzybica paznokci – kto jest narażony na zakażenia?

Każdy z nas jest podobnie narażony na zakażenie grzybiczne, jednak u mężczyzn i osób starszych częściej dochodzi do zachorowania. Czynniki wpływające na zakażenie:

– genetyka

– osłabione krążenie krwi

– wilgotne warunki pracy

– wolno rosnące paznokcie

– tipsy

– chodzenie na boso w publicznych miejscach

– noszenie zakrytych butów, uniemożliwiających wentylację

 

Grzybica paznokci – objawy

– przebarwienia

– białe, żółte, brązowe, zielonkawe, szare paznokcie,

– łuszczenie i rozwarstwianie płytki paznokcia,

– wyraźnie zwiększona jej łamliwość,

– bruzdowienie płytek paznokciowych,

– zgrubienie płytki paznokciowej będące objawem nadmiernego rogowacenia, –

nieprzyjemny zapach stóp.

Źródło: porta.abczdrowie.pl

Objawy grzybicy paznokci mogą być przeróżne. U dwóch różnych osób zakażenie tym samym gatunkiem grzyba będzie więc powodowało zupełnie różne zmiany na paznokciach. Zakażenia grzybicze paznokci mogą powodować bóle w palcach i opuszkach. Bardzo często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Innym objawem związanym z infekcjami mogą być wysypki lub świąd w okolicy ciała, które nie jest zakażone grzybem – podobnie jak reakcja alergiczna.

Leczenie infekcji grzybicznej jest długotrwałym procesem. Dostępne są maści i kremy. Niestety nie zawsze okazują się skuteczne i należy rozpocząć kurację antybiotykową. Całkowite wyleczenie może trwać nawet do 4 miesięcy. Alternatywą dla antybiotyków w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci są oleje z australijskiego drzewa herbacianego i ekstrakt z nasion grejpfruta. Niestety nie ma dowodów naukowych popierających stosowanie tych produktów. W niektórych skrajnych przypadkach lekarz zdecyduje się usunąć cały paznokieć.

 

Grzybica paznokci – zapobieganie

Zapobieganie zakażeniom wymaga odpowiedniej higieny rąk i stóp. Warto zwrócić uwagę na to, aby:

– utrzymywać paznokcie zadbane i czyste

– nosić oddychające skarpetki i obuwie

– stosować spraye przeciwgrzybiczne

– zakładać klapki w miejscach publicznych

W celu zdiagnozowania zakażeń grzybów paznokciowych, lekarz bada zazwyczaj skórę pod paznokciem. Badanie można wykonać pod miejscowym znieczuleniem.

Mojsalon.eu wszystkie prawa zastrzeżone dla wydawcy 2014-2018. Regulamin serwisu.