Chroń swoją skórę i dbaj o środowisko latem

358238

Czy latem wychodząc z domu pamiętasz o zabraniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym? Pamiętaj, aby zawsze zwrócić uwagę na skład swojego kremu – niestety wiele kosmetyków powstaje kosztem niszczenia na przykład raf koralowych na świecie.

Kremów przeciwsłonecznych używamy za każdym razem, gdy wybieramy się na plażę, przejażdżkę rowerową lub spływ kajakowy. Jest to wakacyjny must have każdej wyprawy. Niestety tak często jak go używamy, tak samo często zapominamy, że wiele firm kosmetycznych nie dba o otaczające nas środowisko.

 

Kto jest winny?

Sytuację potwierdza fakt niszczonych raf koralowych, które z roku na rok znikają z powierzchni naszej ziemi. Wszystkiemu winny jest Oxybenzon – składnik w filtrze przeciwsłonecznym, który blokuje promienie ultrafioletowe.

 

Substancja chemiczna obecna w wielu filtrach przeciwsłonecznych, w kremach z filtrami do pielęgnacji dziennej, w balsamach, w kosmetykach do włosów i do ust.
Odpowiada za ochronę przed promieniowaniem UV.
Jedna z najpopularniejszych.
Dlaczego? Bo tania i bardzo łatwa w produkcji.

Oxybenzone gromadzi się w skórze. Może powodować egzemy i reakcje alergiczne. Ma pochłaniać promieniowanie, a więc zapobiegać starzeniu, tymczasem zwiększa ilość wolnych rodników, przez co skóra szybciej się starzeje. Ale nie tylko w tym problem… Oxybenzone narusza naturalną warstwę ochronną skóry, w efekcie czego bardziej  narażeni jesteśmy np. na różne drobnoustroje.

 Źródło: http://naszezyciebezchemii.blogspot.com/

 

Jest to jeden z czynników związanych z niszczeniem raf.

Oxybenzone jest pochodną trującego benzafenonu. Znajduje się w prawie każdym tańszym kremie/balsamie z filtrem UV. O dziwo także w paru bardzo drogich.
Jeśli oxybenzonu dodano do kosmetyku więcej niż 5%, producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu ostrzeżenie.

Niestety nawet niewielka ilość tego składnika przyczynia się do zniszczenia struktury DNA zarówno u dojrzałych jak i wzrastających organizmach koralowych. Szkodliwe działanie Oxybenzonu uaktywnia się w świetle.

Rocznie ok 6000 ton koralowców ulega zniszczeniu przez kremy do opalania, które zamywamy z naszych ciał po wejściu do wody. Dodatkowe zanieczyszczenie niosą ze sobą ścieki, które trafiają do wód oceanów na całym świecie.

 

Czy możemy temu zaradzić?

Jeśli chodzi o znalezienie sposobu na ochronę naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i chroniącym życie oceaniczne, odpowiedź jest prosta: należy wybierać produkty, takie jak mineralny filtr przeciwsłoneczny zawierający tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Odpowiednie zabezpieczenia przed słońcem tj. parasol przeciwsłoneczny lub ubrania plażowe są również dobrym rozwiązaniem w celu ochrony przed promieniami ultrafioletowymi słońca. Stosując ochronę przeciwsłoneczną tylko na szyi, twarzy, stopach i grzbietach dłoni, można zredukować poziom filtra ze szkodliwymi substancjami w wodzie nawet o 90 procent.

W celu powstrzymania niszczenia słynnych raf koralowych na Hawajach przedstawiono projekt ustawy, która zakazuje stosowania filtrów przeciwsłonecznych zawierających oksybenzon i oktinoxat. Zakaz ten pozwoliłby na utrzymanie istniejących raf koralowych ważnych dla przemysłu turystycznego państwa.

 

 

Mojsalon.eu wszystkie prawa zastrzeżone dla wydawcy 2014-2018. Regulamin serwisu.