Blizny – czy należy je w pełni zaakceptować?

blizna-po-cesarce-nie-musi-byc-widoczna-jak-sie-jej_346280

Blizny są czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Efekt gojenia się ran, może pozostać na naszym ciele przez długi czas. Nie musimy jednak się ich wstydzić. Co zrobić, aby zminimalizować widoczność blizn i czego należy przestrzegać, aby nie pogorszyć ich stanu?

Nieważne jak bardzo na siebie uważamy w naszym życiu, wypadki zdarzają się każdemu. Nie zawsze możemy je przewidzieć i im zapobiec. Niezależnie od wieku, czy płci, nasz organizm reaguje na skaleczenia tak samo. Rozcięta skóra na kolanie lub zdarte łokcie mogą zostawić po sobie pamiątkę na długi czas

Mimo, że nie jesteśmy w stanie uniknąć skaleczeń, jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko powstania blizn lub zmniejszyć stopień ich widoczności.

Jak zaakceptować blizny

  • Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć – blizny są czymś zupełnie normalnym i są następstwem gojenia się ran. Nie należy wpadać w panikę, gdy na naszej skórze zobaczymy niezidentyfikowany dotąd kształt. Gojenie się ran można podzielić na 3 etapy :
  • Podczas pierwszej fazy tworzenia się blizny niemożliwe jest jednoznaczne ocenienie czy bliznowacenie postępuje właściwie. Regenerująca się skóra produkuje włókna kolagenu, ażeby zamknąć ranę, co uzewnętrznia się poprzez opuchliznę i zaczerwienienie miejsca w okolicy rany.
  • Podczas drugiej fazy regeneracji skóry włókna kolagenu, produkowane z większym niż normalnie nasileniem przenikają do okolic zamknięcia się rany i formują koncentryczne warstwy wokół rany, równoległe do powierzchni skóry.

W trzeciej ostatniej fazie proces produkcji kolageny normalizuje się. Następuje równowaga w ilości produkowanego przez organizm kolagenu i kolagenu rozkładanego i usuwanego z organizmu. Ta równowaga jest regulowana przez cytokiny i inne element powstrzymujące powstawanie kolagenu. Kolagen typu III jest zastępowany krótszymi i mocniejszymi włóknami typu I, co wzmacnia rejon gojącej się blizny.

www.ekopharm.pl

 

Blizny dzielimy na trzy rodzaje

  • Blizny zwykłe pojawiają się u ludzi najczęściej. Powstają na skutek urazów i drobnych zabiegów operacyjnych. Ten rodzaj blizn kształtuje się do 6 miesięcy czy roku od urazu.
  • Blizny przerosłe – pojawiają się na skutek zaburzenia procesu gojenia, np. przez zakażenie rany lub rozdrapywanie jej.
  • Bliznowce (keloidy) – narastają po zagojeniu rany. Wyrastają ponad poziomem otaczającej skóry i przybierają kształt guzków. Są najbardziej widoczne ze względu na kolor – od różowego do bordowego.

 

Oczywiście każdą bliznę można potraktować na swój sposób, dzięki czemu stanie się mniej widoczna i uciążliwa.

Porozmawiaj ze swoją kosmetyczką lub dermatologiem i nakładaj na bliznę odpowiednią maść. Pamiętaj o systematyczności.

Poradnik radzenia sobie z bliznami

Gdy Twoja rana jest dopiero w trakcie gojenia się – utrzymuj ją możliwe wilgotną przez cały czas. Zasychanie rany przyspieszy gojenie się ale może również zaowocować pękaniem strupów, co z kolei prowadzi do powstania blizny.

Masuj blizny przy użyciu witaminy E, która kojąco działa na skórę.

Zrezygnuj z wystawiania blizny na słońce. Opalanie jej może skutkować nieestetycznym odbarwieniem skóry.

Bądź przede wszystkim cierpliwy/wa. Gojenie się ran i blizn trwa niekiedy bardzo długo.

 

 

 

źródło grafiki-www.mjakmama24.pl/

 

 

 

 

 

Mojsalon.eu wszystkie prawa zastrzeżone dla wydawcy 2014-2018. Regulamin serwisu.