Trądzik – proste porady, jak z nim walczyć

Acne

Trądzik nie musi być Twoim utrapieniem. Leczenie go sprawdzonymi sposobami pozwoli Ci złagodzić objawy oraz zapobiec nawrotom choroby skóry.

Jeśli masz niedoskonałości skóry – nie martw się! Dotyka on około 15 % wszystkich ludzi. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy związane z nim gruczoły łojowe skóry są najbardziej aktywne.

Wówczas właśnie pojawia się trądzik pospolity – zarówno u dziewcząt jak i dorastających chłopców. W przypadku tych pierwszych w 14-tym a 17-tym rokiem życia, zaś u chłopców trądzik pospolity najbardziej nasila się pomiędzy 16-tym a 19-tym rokiem.

U większości wszystkich chorych zmiany chorobowe zaczynają ustępować po 20-tym roku życia. Jednak u około 10% populacji trądzik pospolity utrzymuje się nawet w okolicach trzydziestki, a nawet i czterdziestki.

Źródło: http://www.lazuriss.pl/

Mimo, że ten problem jest tak powszechny, krąży wokół niego wiele niedomówień i mitów.

Trądzik – co go powoduje?

Dotarcie do wewnątrz  Twojej skóry, pomoże ci zniwelować problem. Ważne jest zrozumienie problemu i odpowiednia diagnoza.

 • Zatkane pory i bakterie: u nastolatków gruczoły w skórze zaczynają wydzielać sebum, substancję oleistą. Zwykle wydostaje się przez pory, ale w niektórych ludzi, sebum zatrzymuje się w porach, co pozwala bakterii rozwijać się i tworzyć wyprysk.
 •  Hormony: wraz z dorastaniem hormony zmieniają się i wpływają na twoje ciało, w tym powodując trądzik. Dzieje się tak również w czasie ciąży, co wyjaśnia, dlaczego kobiety w ciąży lub kobiety mające okres często zmagają się z wypryskami na twarzy. Hormony wydzielane podczas stresu mogą również powodować trądzik.·
 • Genetyka: Niestety, będziesz szczególnie narażona/ny na trądzik, jeśli Twoja mama lub tata zmagali się z tym problemem w młodości. Genetyki niestety nie oszukamy.

Trądzik – prawidłowe leczenie

Istnieje wiele sposobów dbania o trądzik, w zależności od tego, co go powoduje i w jakim jest stanie. Umiarkowany i silny trądzik zazwyczaj wymaga leczenia zalecanego przez lekarza, ale łagodny trądzik, zaczerwienienie czoła, lub kilka pryszczy może być zazwyczaj leczone w domu.

Oto kilka wskazówek dla osób, które postanowiły walczyć z trądzikiem w zaciszu domowym:

 • delikatnie myj twarz, nigdy jej nie szoruj
 • myj twarz hipoalergicznym mydłem
 • Używaj osobnego ręcznika do twarzy
 • Użyj maści zawierającej nadtlenek benzoilu
 • Pielęgnuj całą twarz, w szczególności strefę T

Czego unikać?

 • Peelingów do twarzy
 • “Ścierania” mechanicznie naskórka
 • Drogich zabiegów, na które bardzo często możesz być namówiony/na. Lepiej zapytaj o zdanie specjalistów.

Trądzik – wskazówki

Czego jeszcze przestrzegać?

 • Jeżeli jesteś mężczyzną, uważaj przy goleniu i nie podrażniaj skóry maszynką
 • Unikaj słońca. Podczas gdy wielu ludzi uważa, że ​​ekspozycja na słońce czyni trądzik lepszym, nie zawsze tak jest. Promienie mogą powodować inne niepożądane problemy, takie jak przedwczesne starzenie się i rak skóry.

Trądzik – kiedy zdecydować się na wizytę u dermatologa?

Jeżeli Twoje pryszcze pozostawiają blizny lub jeśli leczenie nie działa, nadszedł czas, aby zobaczyć lekarza rodzinnego lub dermatologa.

I choć trądzik jest bardzo nieestetyczny, nie musi rządzić się na Twojej twarzy. Podejmij działania i przejmij kontrolę nad skórą.

 

Źródło grafiki: homeremediesforlife.com/
Mojsalon.eu wszystkie prawa zastrzeżone dla wydawcy 2014-2018. Regulamin serwisu.