Kosmetyczka – edukacja i zakres obowiązków

kosmetyczka

Kosmetyczka to zawód, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jaką szkołę i kursy skończyć, aby móc pracować w salonie kosmetycznym? Jakie obowiązki posiada kosmetyczka? Czytaj dalej. Postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na te pytania.

Kosmetyczka a edukacja

Aby wykonywać zawód kosmetyczki, należy posiadać wykształcenie specjalistyczne, które otrzymuje się po ukończeniu nauki w szkole zawodowej, technikum lub szkole policealnej o odpowiednim profilu. Nie jest to jednak jedyna droga. Obecnie powstaje coraz więcej specjalistycznych kursów oraz szkoleń, które pozwalają zainteresowanym osobom uzyskać kwalifikacje zawodowe kosmetyczki.

Podczas zajęć przyszłe kosmetyczki zdobywają zarówno wiedzę z zakresu biologii, chemii, anatomii i innych istotnych dla nich dziedzin, a także poszerzają swoje umiejętności praktyczne, na przykład z zakresu stylizacji i wizażu. Nauka zawodu kosmetyczki trwa od dwóch do czterech lat i kończy się egzaminem zawodowym, którego dyplom potwierdza zdobycie stosownych kwalifikacji.

Kosmetyczka to jednak nie wszystko… Kursy i szkolenia

Zawód kosmetyczki wymaga nieustannego poszerzania swoich kwalifikacji. Wszystko ze względu na szybko postęp technologiczny, który powoduje powstawanie nowych zabiegów, wykorzystujących całkowicie inne technologie. Jeszcze kilkanaście lat temu, odwiedzając salon kosmetyczny, można było skorzystać przede wszystkim lub tylko z takich zabiegów, jak manicure, pedicure, masaż czy manualne oczyszczanie twarzy. Obecnie jednak każdy salon oferuje przynajmniej kilkanaście ciekawych zabiegów, wykorzystujących na przykład różne typy laserów.

Organizowanych jest wiele szkoleń oraz kursów, które pozwalają kosmetyczce nadążyć za nieustannie pojawiającymi się nowymi zabiegami, dodatkowym informacjami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Dobra kosmetyczka jest na bieżąco z trendami w kosmetyce i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje. Oznacza to, że jest to zawód przede wszystkim dla osób z pasją, które chętnie zdobywają nową wiedzę i umiejętności.

Podstawowe obowiązki kosmetyczki

Zadania kosmetyczki nie ograniczają się tylko i wyłącznie do przeprowadzenia zabiegu. Na początku powinna ona przeprowadzić krótki wywiad z pacjentem i zapytać się o jego oczekiwania, a następnie przedstawić mu propozycję rozwiązania problemu. Dopiero później można przystąpić do działania.

Zakres zabiegów wykonywanych przez kosmetyczkę jest ogromny i nieustannie poszerzany o nowe propozycje. Kosmetyczka podejmuje się tak popularnych zabiegów, jak manicure, pedicure, regulacja i henna brwi, depilacja i oczyszczanie twarzy oraz zabiegów, które w salonach kosmetycznych pojawiły się stosunkowo niedawno. Do tych drugich zaliczyć można miedzy innymi laserowe usuwanie tatuażu, zabiegi z zakresu światłolecznictwa, elektrolizę i krioterapię.

Kosmetyczka powinna także zaplanować i przedstawić pacjentowi plan wykonywania zabiegów – w przypadku, gdy potrzebna jest więcej niż jedna sesja, pomóc mu w wyborze kosmetyków, a także udzielić raz i wskazówek na temat pielęgnacji ciała.

Mojsalon.eu wszystkie prawa zastrzeżone dla wydawcy 2014-2018. Regulamin serwisu.